מעבר לתפריט ראשי מעבר לתפריט תחתון

הקשר בין המצעים לאיכות השינה

איכות השינה היא אחד מהדברים הבסיסיים ביותר שתורמים לבריאות טובה ורווחה כללית. טיב השנה קשור להרבה מאוד גורמים, כמו רמת העייפות שלנו, מידת הפעילות שלנו במהלך היום, גירויים שקודמים לשינה, האוכל, רמת האנדרנלין, איך אנחנו מרגישים ואפילו המחשבו שלנו (ועוד הרבה מאוד היבטים). יחד עם גורמים אלו ועוד, יש היבט נוסף שלעתים קרובות מתעלמים ממנו בענין זה, והוא איכות המצעים שאנחנו ישנים עליהם


עם זאת, הקשר בין מצעים לאיכות השינה הוא הרבה יותר משמעותי ממה שאנשים רבים מבינים. המחקרים אחרונים מתחום השינה מראים שלבחירת מצעים יכולה להיות השפעה עמוקה על האיכות שלה. מחקר בולט אחד שפורסם ב"Journal of Chiropractic Medicine" (ראו מקורות) מצא שסט מצעים חדשים יכולים להפחית משמעותית את אי הנוחות בגב, להגביר את איכות השינה ולהפחית הפרעות שינה.


מחקר נוסף שנערך על ידי "קרן השינה" מצא קשר ישיר בין החומר והבד שממנו המצעים עשויים לאיכות השינה. המחקר גילה כי המצעים הנכונים יכולים לווסת את טמפרטורת הגוף, לשלוט בלחות וליצור תנאים אופטימליים לשנת לילה טובה.

וויסות מצעים וטמפרטורת גוף

השפעת הטמפרטורה

המחקר מצא באופן עקבי קשר בין טמפרטורת הגוף ואיכות השינה. באופן כללי, טמפרטורות קרירות יותר מאפשרות שינה טובה יותר שכן טמפרטורת הגוף שלנו יורדת באופן טבעי כהכנה לשינה. מהצד השני, סביבת שינה חמימה עלולה להוביל לקושי בהירדמות ושינה.

תפקיד המצעים

המצעים ממלאים תפקיד גדול בוויסות הטמפרטורה. חומרים כמו צמר וכותנה נושמים, מה שעוזר לשמור על טמפרטורת שינה נוחה. מצד שני, חומרים סינתטיים עלולים ללכוד חום ולחות, ועלולים לשבש את השינה שלכם.

נוחות

רמת הנוחות של המצעים קשורה ישירות לאיכות השינה. חומרים רכים, נושמים והיפואלרגניים (כגון כותנה, במבוק אורגני, או חומרים סינטטים) יכולים לתרום לסביבת שינה נוחה, להפחית הפרעות שינה אפשריות כמו אלרגיות או אי נוחות. באותה מידה, המזרן והכרית שלכם הם חלק בלתי נפרד מהסט. הם מספקים את התמיכה הדרושה לגוף, ומבטיחים יישור תקין של עמוד השדרה. המזרון והכרית הנכונים יכולים להפחית משמעותית את כאבי הגב וכאבי גוף אחרים, ובכך לקדם שינה רגועה.

היגיינה ומצעים

המצעים שלכם יכולים להוות כר גידול לקרדית אבק וחיידקים, שעלולים לגרום לאלרגיות ולבעיות בריאותיות אחרות, וכמובן שגם לשבש את השינה. כביסה סדירה של המצעים ובחירת חומרים היפואלרגניים יכולים לעזור לשמור על סביבת שינה נקייה, ולשפר את איכות השינה.


העדפה אישית

בחירת המצעים היא מאוד סובייקטיבית ואישית. מה שמרגיש נוח ומתאים לשינה עבור אדם אחד אולי לא יעבוד עבור אחר. צריך למצוא מצעים המתאימים להעדפותיכם, בין אם זה מזרון רך או יציב, שמיכה עבה או דקה או סוג מסוים של כרית.

סיכום

לשינה יש תפקיד חיוני בבריאות וברווחה הכללית שלנו, ולמצעים יש חלק משמעותי באיכות השינה שלנו. מוויסות טמפרטורה ונוחות ועד היגיינה והעדפה אישית, הקשר בין מצעים לשינה הוא רב-גוני. בחירה מודעת לגבי המצעים שלנו יכולה להוביל לאיכות שינה טובה יותר, לקדם בריאות גופנית ורווחה נפשית טובה יותר.

מקורות

:Jacobson, B.H., Boolani, A., & Smith, D.B. (2009) 

שינויים בכאבי גב, באיכות השינה ובמתח הנתפס לאחר כניסת מערכות מצעים חדשות. כתב עת לרפואה כירופרקטית, 8(1), 1-8.


:Okamoto-Mizuno, K., & Mizuno, K. (2012)

 השפעות הסביבה התרמית על השינה והקצב הצירקדי. כתב עת לאנתרופולוגיה פיזיולוגית, 31(1), 14.


Sleep Foundation: אתר רשמי, www.sleepfoundation.org. ארגון זה מציע שפע של משאבים על בריאות השינה ומדע.


סגור
Loading
Go back to %1