ממה עשוי פוך סינתטי? האם עדיפה כרית ויסקו או הולופייבר? ומה הופך שמיכת חורף לחורפית?

מתלבטים בין שמיכת פוליאסטר לפיקה ותוהים מה זה שמיכת ג'רסי? מילון המונחים השלם של ורדינון בא לעזרתכם!

סוגי שמיכות
כלל חשוב לגבי שמיכות: הן לא צריכות להיות מחממות, אלא לבודד ולשמור על החום שהגוף מייצר. ככל שהשמיכה בעלת כושר בידוד טוב יותר, כך יהיה חם יותר תחתיה.

שמיכת פוך טבעי - שמיכה הממולאת בפלומה או נוצות אווז בצפיפות גבוהה במיוחד. הפלומה היא החלק העדין שבקצה הנוצה והיא נעימה למגע, בעלת יכולת בידוד גבוהה ומאוד גמישה. יש שמיכות שהמילוי שלהן עשוי רק מפלומה, ויש כאלה שהמילוי שלהן משולב גם בנוצות, ביחס משתנה. ככל שאחוז הפלומה גבוה יותר - כך איכות השמיכה וכושר החימום שלה גדולים יותר, וככל שאחוז הנוצות במילוי גדול יותר, כך שמיכת הפוך תהיה כבדה יותר ומחירה נמוך יותר.

שמיכת פוך סינתטי - השמיכה האידיאלית למי שיש לו תקציב מוגבל, שסובל מאלרגיה או שהוא טבעוני, אבל לא רוצה לוותר על שמיכת פוך. שמיכות הפוך הסינתטיות הטובות ביותר ממולאות בסיבי מיקרופייבר רכים או סיבי הולופייבר חלולים, והפחות איכותיות ממולאות במילוי אקרילן ואפילו סיבי ניילון. סיבי ההולופייבר הגמישים כולאים בתוכם את האוויר, ולכן הם מבודדים היטב. בשמיכות פוך סינתטי, ככל שמשקל השמיכה גבוה יותר, כך כושר החימום שלה גדל בהתאם. שמיכות פוך סינתטי מתאימות יותר לילדים בזכות שני יתרונות חשובים: הן קלות משקל ועשויות חומרים סינתטיים אנטי-אלרגניים.

שמיכת חורף - שמיכה עשויה בד סינתטי מסיבי מיקרופייבר או פוליאסטר / פליס, אשר מעניקים לה רכות ונעימות לצד שמירה על חום ולחות. הפוליאסטר הוא שם כולל לסיבים לא טבעיים, הארוגים יחד לבד סינתטי ופונקציונלי, שכאשר הוא עובר עיבוד איכותי הוא יכול להיות מצוין לשמיכות חורף חמימות ונעימות. פליס (או פליז, בשמו היותר פופולרי) הוא דוגמה מעולה לפוליאסטר מחמם, נעים ושעיר, שמשמש בעיקר לשמיכות כרבול מחממות, ובזכות היכולת שלו לדחות מים הוא גם לא נרטב מהר וגם מתייבש בזריזות אחרי הכביסה. שמיכות חורף העשויות מיקרופייבר הן רכות ומפנקות ובעלות מראה קטיפתי ותחושה מלטפת. רוב שמיכות החורף משמשות ככרבולית מול הטלוויזיה או כשמיכת שינה כשהן ארוגות מבד עבה יותר או עם מילוי.

שמיכת קיץ - שמיכה דקה מבד טבעי ונושם כמו כותנה, פיקה או ג'רסי. בד נושם מאפשר לאוויר לעבור בחופשיות, ולא כולא אותו בפנים, ולכן הוא יותר קר ואוורירי ומתאים לעונה החמה. פיקה וג'רסי הם שני סוגי בדים העשויים מכותנה. הפיקה הפך לשם נרדף לשמיכת קיץ דקה בזכות המשקל הקל והאריגה האוורירית, ואילו הג'רסי הוא בד שמתאים במיוחד לשמיכות קלות בזכות האלסטיות שלו, הרכות וההתאמה המושלמת לאקלים הישראלי. הוא מאוד מזכיר את הטריקו, אבל יותר יציב ממנו.

כריות
כרית טובה היא כרית שתומכת בדיוק איפה שצריך, ומפרגנת לראש, לצוואר ולכתפיים במנוחה טובה. לכל אחד מתאימה כרית אחרת, וזה בעיקר תלוי במבנה הגוף ובתנוחת השינה. באופן כללי, הכרית צריכה להמשיך את הכתפיים ועמוד השדרה בקו ישר, כך שהראש לא יהיה גבוה או נמוך מדי, לא יידחף קדימה ולא יישמט לאחור. כרית תפוחה מדי תרים את הראש למעלה, ואילו כרית רכה ודקה מדי תשמוט את הראש מטה.

לכריות יש שני גדלים סטנדרטיים: 70x50 ס"מ שהוא הגודל הנפוץ יותר, וגם 90x40 ס"מ, שהן כריות ארוכות שמתאימות למיטות רחבות יותר, של 1.80 או 2 מטר.

ההבדלים בין הכריות טמונים לרוב בחומרים מהם הן עשויות:

ויסקו / קצף זיכרון - חומר פוליאוריטן סינתטי ששומר על "זיכרון" ומתעצב לפי מבנה הראש. הוא מתרכך כאשר הוא מתחמם לטמפרטורה של גוף האדם, ולכן פופולרי בתעשיית המזרנים והכריות. זהו חומר שפותח בנאס"א, לכן הוא מגיב לטמפרטורות ולמשקל ויודע לפזר לחצים על פני שטח פנים גדול. הוויסקו ידוע כמפחית לחצים, והוא מקבל את צורת הגוף. כאשר קמים מהכרית הויסקו חוזר לצורתו המקורית.

כרית אורתופדית - כריות אורתופדיות הן כריות יותר תומכות ויותר גמישות, שמותאמות במיוחד למבנה האנטומי של הגוף. הכריות הבריאותיות והאלסטיות מתאימות את עצמן לעמוד השדרה הצווארי, וכך הן משלימות את תמיכת המזרן ומאפשרות לצוואר, לכתפיים ולשרירי הגב לנוח. כרית אורתופדית שומרת על ציר קבוע בין הראש לגוף ובכך תומכת בחוליות הצוואר. היא עשויה ויסקו בדרך כלל, שמאפשר לראש, לצוואר ולכתפיים לשקוע היכן שמופעל לחץ הגוף.

פוך ונוצות - כרית במילוי פלומה או נוצות בצפיפות משתנה אשר משפיעה על דרגת הקושי והרכות של הכרית. זוהי כרית מחומר טבעי, בעלת יכולת בידוד גבוהה ועם מילוי מתפזר שאינו מתנגד לצורת הראש ולתנוחת השינה.

הולופייבר - כרית במילוי סינתטי ואנטי-אלרגני העשויה סיבי הולופייבר חלולים. הסיבים הגמישים כולאים בתוכם את האוויר ולכן הם מבודדים היטב, ומתאימים למי שסובל מחום ומזיע על הכרית. כרית הולופייבר מתאימה במיוחד גם לסובלים מאלרגיה ולילדים.

 

לא יודעים מהו בד ויסקוזה, מתלבטים בין מגבת גוף למגבת רחצה ותוהים למה למיטות אין גדלים סטנדרטיים כדי שיהיה קל לזכור איזה סדינים מתאימים לכם? החלק השני של מילון המונחים של ורדינון יספר לכם את כל מה שרציתם לדעת על מצעים ומגבות