כל מה שאתם צריכים לדעת לפני שתשקיעו בשמיכת פוך איכותית לחורף 

 

יש מי שאוהב לקפוץ בשלוליות, יש מי שמחכה לקפה החם מול האח ויש אותנו, שמחכים לחורף בשביל להתכרבל בשמיכת פוך בטקסטורה של ענן. אבל יש כל מיני שמיכות פוך: טבעיות, סינתטיות, עם מילוי של פלומה או נוצות, ועם מילוי של סיבים, אקרילן או פוליאסטר. אז לכבוד החורף הגיע הזמן לעשות קצת סדר: מה מבדיל בין השמיכות השונות ולמה כדאי לשים לב כשקונים שמיכת פוך?  
בגדול, יש 3 פרמטרים שמכתיבים האם מתאימה לכם שמיכת פלומת אווזים רכה או שדווקא שמיכה סינתטית היא השידוך המושלם עבורכם: מידת הבידוד התרמי שאתם זקוקים לה, התקציב שאתם מוכנים להשקיע ועד כמה חשובה לכם שמיכת פוך אמיתית לעומת שמיכה סינתטית. 

מילוי, מחיר ומבנה השמיכה 

רובנו חושבים שהשמיכות צריכות להיות מחממות, אבל התפקיד המרכזי שלהן הוא דווקא לבודד ולשמור על החום שהגוף מייצר. כאשר מדברים על דרגות חימום השמיכה, מתכוונים בעצם לדרגת בידוד החום. ככל שהשמיכה בעלת כושר בידוד טוב יותר, כך יהיה חם יותר תחתיה, ולכן אנשים שפולטים חום מעל הממוצע יסתפקו בשמיכה מבודדת פחות, ואנשים שתמיד קר להם יצטרכו לבחור בשמיכה בדרגת בידוד גבוהה. 

שמיכת פוך אמיתית עשויה מפלומה או מנוצות של אווז, בעוד ששמיכות סינתטיות יכולות להכיל מילוי של מגוון חומרים. ניתן למצוא שמיכות במילוי פוליאסטראקרילן ואפילו ניילון, אבל השמיכות האיכותיות יותר מכילות סיבים כמו מיקרופייבר והולופייברשאוגרים בתוכם את החום ומחקים את הפוך הטבעי באופן הרבה יותר מוצלחההבדלים בין סוגי השמיכות והמילויים משפיעים גם על המחיר: ככל שהמילוי יותר איכותי - המחיר עולה. שמיכות פוך אמיתיות עם 80% פלומת אווז, לדוגמה, יכולות להגיע לאלפי שקלים; מחיר שמיכות עם מילוי סינתטי איכותי ינוע בין 300 ועד אלף שקל, ושמיכות סינתטיות במילוי נחות יעלו עד 200 ₪ לשמיכת יחיד. שמיכה זוגית עולה בממוצע כ-50 אחוז יותר. 

אבל לא רק המילוי חשוב, אלא גם סוג הציפוי, ובשמיכות איכותיות תמצאו בד עשוי 100% כותנה. מבנה השמיכה יהיה מחולק לריבועים-ריבועים כדי שפיזור המילוי יהיה אחיד, וכדאי לבדוק שהתפירה חזקה בשביל שלא תיפרם במשך השימוש 

פוך טבעי 

עונת החורף היא שעתן היפה של שמיכות הפוך הטבעי: שמיכות הממולאות בפלומה או נוצות אווז בצפיפות גבוהה במיוחד. הפלומה היא החלק העדין שבקצה הנוצה והיא נעימה למגע, בעלת יכולת בידוד גבוהה ומאוד גמישה. יש שמיכות שהמילוי שלהן עשוי רק מפלומה, ויש כאלה שהמילוי שלהן משולב גם בנוצות, ביחס משתנה. ככל שאחוז הפלומה גבוה יותר - כך איכות השמיכה וכושר החימום שלה גדולים יותר, וככל שאחוז הנוצות במילוי גדול יותר, כך שמיכת הפוך תהיה כבדה יותר ומחירה נמוך יותר. יש להבחין בין פלומות אווז לברווז, כשפלומת האווז היא האיכותית מבין השתיים. 

שני היתרונות המרכזיים של הפוך הטבעי הם החום המירבי, שמתאים לאנשים הסובלים מקור מכיוון שהוא מבודד טוב יותר את חום הגוף, וכן החומר הטבעי ממנו עשוי מילוי השמיכה, המבטיח שהשמיכה תישאר איתכם לאורך שנים ארוכות. כאשר הפוך איכותי, גם שמיכה קלה נחשבת למאוד טובה, מפני שכאשר המילוי איכותי ניתן להפחית את כמותו, כך שלא כדאי להניח באופן אוטומטי ששמיכת פוך דקה או קלה תבודד ותחמם פחות. 

פוך סינתטי 

התקציב שלכם מוגבל, אתם סובלים מאלרגיה או שאתם טבעוניים, אבל לא רוצים לוותר על שמיכת פוך? העדיפו פוך סינתטי. השמיכות הסינתטיות הטובות ביותר ממולאות בסיבי מיקרופייבר רכים או סיבי הולופייבר חלולים, שניהם מבודדים היטב. בשמיכות אלה חשוב לבדוק את כמות החללים הכולאים בתוכם את החום ואת רמת גמישות הסיבים. בניגוד לפוך הטבעי, בשמיכות פוך סינתטיות יש חשיבות למשקל, ושימו לב שככל שמשקל השמיכה גבוה יותר, כך כושר החימום שלה גדל בהתאם. היתרונות המרכזיים של הפוך הסינתטי הם התחזוקה הקלה שמאפשרת כביסה רגילה והמחיר הנוח יותר לעומת פוך הפלומה.  

מחפשים שמיכת פוך לילדים? שמיכות פוך סינתטי מתאימות יותר לילדים הן מבחינת משקלן הקל והן מבחינת החומרים מהן היא עשויות. שימו לב שלא מומלץ לכסות ילדים עד גיל 10 בשמיכות במילוי נוצות טבעיות כדי שלא יפתחו אלרגיות ובעיות נשימה. לתינוקות העדיפו  שמיכת פוך סינתטית המתאימה לשימוש מגיל לידה, עם מילוי אנטי-אלרגני שנבחר במיוחד בשבילם.  

איך שומרים על השמיכות? 

אם כבר יש לכם שמיכות פוך מחורף הקודם, אווררו אותן לפני השימוש בעונה הזו. הוציאו אותן מהאחסון, נערו קלות, פרשו אותן והניחו להן להתמלא באוויר מחדש. אם שמיכות הפוך שלכם התלכלכו, שימו לב ששמיכות פוך טבעי דורשות ניקוי יבש, טיפול זהיר ובעיקר ייבוש מקצועי. הכנסת שמיכות פוך טבעי למייבש כביסה הביתי או ייבושן באוויר הפתוח עשויים להרוס את המילוי בעקבות הצטברות לחות ועובש והתפתחות חיידקים.  

שמיכות סינתטיות כן ניתנות לכביסה ביתית. אפשרות אחת היא להשרות את השמיכות באמבטיה ולתלות לייבוש על החבלואפשרות נוספת היא לכבס אותן במכונת כביסה, אבל כדאי לדעת שהן יהיו עמידות יותר לאורך זמן ללא כיבוס במכונה, בייחוד אם הן עשויות מסיבים חלולים כמו הולופייבראם מכבסים במכונה, כדאי לעשות זאת רק פעם בשנהואם אתם מייבשים את השמיכה במייבש כביסה - ולא על חבל - מומלץ להכניס למייבש כדור טניס שיחבוט בשמיכה וישמור על הגמישות שלה.